CZYTELNICTWO GMINNE

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego

15 575

Stan księgozbioru na dzień 31.12.2023 r.

917

Liczba zakupionych woluminów w 2023 r.

9 143

Liczba wypożyczeń zewnętrznych w 2023 r.

1 127

Liczba zarejestrowanych czytelników w 2023 r.

2 996

Liczba wypożyczonych audiobooków i e-booków przez Legimi w 2023 r.

3 422

Liczba udostępnionych materiałów na miejscu w 2023 r.

196

Liczba posiadanych zbiorów specjalnych (audiobooki i filmy) w 2023 r.

78

Liczba posiadanych gier planszowych w 2023 r.

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2023 r.

340 000

+6,25%

do roku 2022

Miejska Biblioteka Publiczna w Helu brała udział w projekcie PO Biblioteki Narodowej „Zakup i zdalny dostęp do nowości Wydawniczych” Priorytet 1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Dotacja celowa Biblioteki Narodowej w 2023 r. wyniosła 6.267,00 zł i stanowiła ok 24% ogólnej kwoty przeznaczonej na zakup książek i zdalny dostęp.

Helska biblioteka posiada zbiory przeznaczone dla osób z dysfunkcjami wzroku, są to książki z dużą czcionką z serii „Duże Litery” (76 woluminów), ułatwiające czytanie osobom starszym i słabo widzącym oraz audiobooki (195 egz.). Cieszyły się one dużym zainteresowaniem.

Od stycznia 2020 r. czytelnicy Biblioteki mają bezpłatny dostęp do biblioteki internetowej Legimi. Czytelnicy mają do dyspozycji katalog ponad 60.000 e-booków, a od stycznia 2021 r. również do audiobooków i synchrobooków, w tym dostęp do danej nowości wydawniczej w dniu jej premiery, do najgorętszych tytułów i największych bestsellerów, ale i znanej już powszechnie klasyki. Wszystko to w ramach utworzonego „Konsorcjum Pomorskiego”, do którego należy helska biblioteka. W 2022 r. przy pomocy Legimi czytelnicy wypożyczyli 2.996 publikacji, w tym wypożyczono: 2.481 e-book’ów oraz 515 audiobook’ów. Z Legimi skorzystało 51. użytkowników, wykorzystano 359 kodów. Legimi jest alternatywą dla tradycyjnego wypożyczania książek. Biblioteka dysponywała 30. ograniczonymi czasowo (miesięcznymi) kodami zdalnego dostępu do e-book’ów, audiobook’ów i synchrobook’ów z platformy Legimi. Najliczniejszą grupą użytkowników Legimi są osoby w wieku 40-49 lat – 32%.

 W 2023 r. Biblioteka organizowała lub uczestniczyła w następujących przedsięwzięciach:



Biblioteka przypomina...

Od kilku lat biblioteka realizuje akcję „Książka na telefon”, skierowaną do osób starszych i mających problem z poruszaniem się. W 2023 r. z usługi tej korzystały 2 osoby.

Helska biblioteka uczestniczy w projekcie „Metropolitalna karta do kultury”. „Karta do kultury” jest kartą biblioteczną, którą otrzymuje każdy aktywny czytelnik helskiej biblioteki. Jest ona niezbędna przy wypożyczeniu książki. Dodatkowo karta upoważnia jej posiadacza do zniżek na różne wydarzenia kulturalne w Trójmieście i okolicach. Szczegółowe informacje o „Karcie do kultury” i zniżkach oferowanych jej posiadaczom można znaleźć na stronie projektu.

Czytelnicy biblioteki mają dostęp do Academica.edu.pl, która pozwala na korzystanie ze zbiorów Biblioteki Narodowej (BN) poprzez serwer w bibliotece. Czytelnik ma dostęp do książek i najnowszych artykułów z różnych dziedzin wiedzy i zgodnie z prawem autorskim może korzystać z zasobów BN w Helu. Academica może być przydatna podczas pisania pracy naukowej, gdzie należy oprzeć się na aktualnej literaturze przedmiotu. Jej celem jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych (dostępnych wyłącznie w bibliotekach wojewódzkich) wypożyczeniami cyfrowymi. 

W 2023 r. helska biblioteka rozpoczęła współpracę z Fundacją Krajowy Depozyt Biblioteczny w zakresie wypożyczeń międzybibliotecznych głównie zbiorów niedostępnych w obrocie handlowym. Zapewnia to ochronę książek, których wydania nie są wznawiane, a mają wysoką wartość merytoryczną oraz zwiększa ich dostępność w procesie digitalizacji. Z księgozbioru biblioteki w Depozycie znalazły się głównie pozycje dotyczące historii helskiego regionu, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród czytelników. Wszystko odbywa się za pośrednictwem bezpiecznej aplikacji elektronicznej Legimi, w ramach której dokonywane są wypożyczenia, bez względu na lokalizację czytelnika. Dostęp do książek niedostępnych w handlu często przekracza możliwości przeciętnego czytelnika, a projekt ten właśnie te przeszkody ma ograniczyć.

Biblioteka uczestniczy w programie Instytutu Książki „Mała książka - wielki człowiek”, finansowanym w całości przez Ministerstwo Kultury. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku 3-6 lat, które przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W 2023 r. do akcji przystąpiło 15 dzieci. 


Czytelnicy biblioteki mają możliwość: